Po szkole

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci – sposób na nudę

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci – czy warto?

Mnóstwo rodziców zastanawia się na wyborem zajęć pozaszkolnych dla swoich dzieci. Pragną oni bowiem tego by ich pociechy uzyskały jak najlepszą edukację. Dzisiaj całe szczęście wybór jest przeogromny. Można wybierać pośród zajęć sportowych, edukacyjnych, kulturalnych itd. Pytanie czy warto? Oczywiście, że tak. Po pierwsze dziecko na zajęciach pozaszkolnych ma szansę rozwijać swoje talenty i pasje. Po drugie to doskonała okazja do zapoznania zupełnie nowych przyjaciół. Zajęcia pozalekcyjne to doskonały wybór dla naszego dziecka.

Sprawdź oferty

W pierwszej jednak kolejności dobrze jest sprawdzić jak wygląda oferta zajęć pozalekcyjnych w szkole, w której uczy się nasze dziecko. Przede wszystkim dlatego, że dostępne są one za darmo. W następnej kolejności warto sprawdzić ofertę placówek kulturalnych i sportowych. Pamiętajmy jednak, że dziecko powinno mieć również szczęśliwe dzieciństwo dlatego też oferta zajęć edukacyjnych nie może przytłaczać naszej pociechy. Po drugie dziecko to odrębna jednostka. To, że w dzieciństwie marzyliśmy o tym by grać na pianinie nie oznacza, że tego samego chce nasza pociecha. Zawsze zanim dokonamy odpowiedniego wyboru sprawdźmy najpierw czym zainteresowane jest nasze dziecko.

Zabawa i nauka

Wychowanie dzieci nie jest łatwą sprawą. Wszyscy bowiem chcemy by nasze pociechy jak najlepiej radziły sobie w przyszłym życiu. Zajęcia pozalekcyjne mogą być doskonałym sposobem na wyrobienie w naszym dziecku poczucia obowiązku a przede wszystkim pasji. Dziecko, które ma pasje i hobby w dzieciństwie z pewnością w życiu dorosłym będzie też kontynuować swoje zainteresowania. Należy również pamiętać o tym, że dziecko najlepiej uczy się poprzez zabawę. Zajęcia pozaszkolne powinny mieć więc nie tylko walor edukacyjny. Dziecko nie może chodzić na nie zestresowane ani przejęte. Zajęcia dodatkowe dla dzieci mają im przede wszystkim sprawiać przyjemność.

Muzyka i ruch

Mnóstwo publikacji naukowych dowodzi, że ogromnie pozytywny wpływ na kształtowanie dziecka ma edukacja muzyczna. Dziecko poprzez konieczność codziennych ćwiczeń na instrumentach uczy się odpowiedzialności, dojrzałości czy systematyczności. Pamiętajmy też, że zajęcia pozaszkolne powinny być dopasowane do charakteru naszego dziecka. Gdy nasze dziecko to tak zwane żywe srebro, które z trudem może usiedzieć w miejscu warto zapisać je na zajęcia ruchowe. Najlepsze będą zajęcia sportowe jak gra w piłkę nożną, siatkówkę czy basen.

Zajęcia pozalekcyjne nie za wszelką cenę

Niestety zdarza się również, że rodzice przesadzają i planują zajęcia pozalekcyjne w liczbie przekraczającej ich możliwości. Zajęcia pozalekcyjne powinny być przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem. Nie można więc przesadzać z ich ilością, nawet wtedy gdy dziecko bardzo nalega. Twoje dziecko nudzi się po szkole? Nie czekaj więc tylko zapisze je na zajęcia pozalekcyjne. W ten sposób rozwijasz jego osobowość oraz chęć do pracy. Nawet w tak niewielkich ośrodkach miejskich jak Olsztyn oferta placówek edukacyjnych jest całkiem spora. Niegdyś za czasów komuny zapisanie dziecka na zajęcia pozalekcyjne było niezwykle trudne. Dzisiaj wybór jest przeogromny, może to być jazda konna, basen, tenis, zajęcia plastyczne, muzyczne, matematyczne itd.

Podsumowanie

Absolutnym błędem jest przelewać na dziecko swoje niespełnione ambicje. Należy też przestrzegać się wszechobecnego wyścigu szczurów. To, że inni rodzice zapisują swoje dzieci na wszystkie możliwe zajęcia pozaszkolne nie oznacza, że my również musimy postępować w ten sam sposób. Zawsze pamiętajmy, że dobro dziecka powinno być na pierwszym miejscu. Dobrze dobrane zajęcia pozaszkolne z całą pewnością przełożą się na jego rozwój.