Miejsce

O miejscu

Chciałam stworzyć miejsce niezwykłe i wyjątkowe – przestrzeń twórczej edukacji dla dzieci i rodziców. Miejsce przyjazne dla wszystkich, takie, gdzie ludzie dobrze się czują i gdzie chce się wracać.

Ciekawe wyposażenie

Wybierając wyposażenie i materiały edukacyjne starannie przeglądałam profesjonalne katalogi. Nie chciałam zarzucić pracowni śmieciowymi zabawkami, które zabierają dzieciom pole do kreatywnego myślenia i często stanowią przedmiot konfliktów. Zamiast tego zebrałam rzeczy, które spełniają wymóg „zabawek fundamentalnych” według C. Rosa, czyli prostych przedmiotów, które zachęcają dzieci do eksploracji, rozwoju i radosnej twórczości.

Przestrzeń

Pracownia zaprasza do dwóch sal, w których prowadzimy zajęcia oraz na duży, zielony taras.

  • Sala ruchu – sala ruchu jest celowo pusta, aby nic nie rozpraszało naszej uwagi. Tutaj tańczymy, gramy na instrumentach, śpiewamy i bawimy się w gry ruchowe.
  • Sala pomysłów – w sali pomysłów bawimy się swobodnie. Sala jest ogólnodostępna, tak aby dzieci mogły samodzielnie korzystać w wybranych przez siebie pomocy i bawić się nimi w dowolnym tempie. Znajdziecie tutaj regał pełen drewnianych zabawek – układanek, klocków, cylindrów, labiryntów etc. Do ciekawszych zabawek należy duża Zebra przeszywanka oraz Klaun do ćwiczenia rozkręcania i zakręcania. Na ścianach wiszą panele aktywności pozwalające dzieciom ćwiczyć zdolności manualne. Mamy tez szalkową wagę, na której dzieci prowadzą odkrycia związane z ciężarem rzeczy. Ważymy kamyczki, patyczki, a czasem i zabawkowe żółwiki. Ostatnio pojawiły się ramki zapięciowe inspirowane pomocami Marii Montesori. W naszej komodzie kreatywnej znajdziecie ciastolinę, wykrawarki, wyciskarki, szablony do odrysowywania i wiele innych.
  • Taras – tutaj, jak tylko pogoda pozwoli, nie tylko uprawiamy nasz mini ogródek, ale też szalejemy plastycznie i kreatywnie. Nasz stół wodny to pole różnorodnych eksperymentów z wodą i piaskiem. Malujemy również na dużych powierzchniach rękami i nogami – czyli wszystko to na co rodzice niechętnie zgodzą się w domu :).

Pełna swoboda

Cały ośrodek przygotowany jest tak aby dziecko czuło się dobrze. W grupie dzieci rozwijają swoje umiejętności szybciej rośnie także ich kreatywność.